# Early Childhood

Name:
Institution:
Tutor:
Date:
Physics Questions
Q.1.6
A) Weight of English Bitter in Pounds
Mass of 1 pint(kg) = 3.831/8 = 0.478875 kg
1 pound = 0.4535 kg
Mass of 1 pint in pounds = 0.478875/0.4535 =1.056 pounds
B) Weight of a pint of pure clean water
Mass of 1 pint(kg) = 3.785/8 = 0.473125 kg
1 pound = 0.4535 kg
Mass of 1 pint in pounds = 0.473125/0.4535= 1.04327 pounds
C) How much more massive is a pint of Bitter than pint of water in ounces
= pint of bitter/ pint of clean water = 1.056/ 1.04327= 1.0122 pounds
To get weight in ounces, we have; 1.0122 * 16 = 16.19523 ounces

Q. 1.7
A)   Area of the Ping-Pong table
Area= Length * Width
= 1.52 *2.74 =4.1648 meters squared.
B) Volume of the Ping Pong Table
Volume=   Area * thickness of the table
= 4.1648 * 0.0162
= 0.06746 meters cubic

Q. 1.8
A) Volume of the air in the safe
Volume=   Base area * height = 2.4 * 1.5 * 2.2
= 7.92 meters cubic
B) How many breathes of air are in the safe
Converting volume in cubic metres to centimeter cubic = 7.92 * 1000000
= 7920000 cm cubic("Metric Conversion Charts And Calculators")
1000 cm cubic = 1 liter
Air present in the safe is 7920000/1000 = 7920 liters
Breathes of air left = 7920/ 0.92 = 8608.69 breathes left
Q 1.9
A) Hypothetical proportionality between electricity, E and rooms, R.
Let rooms be ‘R’ and electricity be, ‘E’
1R = 2.9 Kwh – one day
3R= 9.3 Kwh-0ne day R= 9.3/3 = 3.1 Kwh
4R= 11.8 Kwh-one day R= 11.8/ 4 = 2.95 kwh
Total E in a given day = 24 Kwh,   for 8R
8R= 24Kwh
Hence R= 3KwH
Therefore, R= 3Kwh
Where C = 3
B)   Solving the equation
R=3kwh
Let 1R + 3R + 4R = 24Kwh
Replacing R with 3 Kwh
3+ 9+12= 24 kwh
C) Average KWH per day to keep 8 rooms lit
=8R = 8*3 = 24 kwh per day.

Q.1-10
A) Proportionality between m and w
W= Mg,
where W- weight, M- mass, g- gravity
B) g on Uranus
W= 366N, Mass= 54 Kg, g=?
W=Mg
366= 54 *g
G= 366/54 = 6.778
C) mass in Uranus
W=Mg
M=W/g = 603/ 6.778 = 88.96 Kg...